A Szívednek, a Testednek, a Lelkednek

Saját fotó
Budapest, Hungary
Boldogan, egészségben élni? Boldogságunk a megváltozott hozzáállásból származik, nem pedig a megváltozott körülményekből. Mindenkiben máskor, más miatt érlelődik meg az elhatározás, hogy változtat az életmódján. Az elhatározás megvan, de erős szándék is kell hozzá, amit aztán ébren is kell tartani. Az élet egy soha véget nem érő változás. Ha igazán élni akarunk, nekünk is folyamatosan változnunk, változtatnunk kell. Mi segítséget nyújtunk, tanácsot adunk, melletted vagyunk, erőt sugárzunk, ami túllendít a nehezebb időszakokon és erőt ad a folytatáshoz. Most jött el az ideje befektetni a jövődbe, az életedbe.

2011. május 27., péntek

Öntudat? Érzéseink? Mi a csuda.....

Tizenegy irracionális érzés és racionális elemzésük



1.     irracionális érzés.

 Ha nem szeretnek, ha ferde szemmel néznek rád, ez azt bizonyítja, hogy vacak és értéktelen vagy.  A visszautasítás fáj. Csak akkor érsz valamit, ha számodra fontos emberek nagyra becsülnek. Ha tisztelnek es/vagy szeretnek, akkor vagy csak elfogadható emberi lény.

Marhaság! Valakinek (bárkinek) a visszautasítása netán gonosz, aljas, hitvány személyt csinál belőled? Egyáltalán: ki ez a valaki, hogy csak úgy ítélkezik? Ő talán tökéletes? Különben is, a visszautasítás csak akkor fáj, ha hagyod, hogy fájjon. Tagadhatatlanul kellemetlen, de nem a világ vége.



2.     irracionális érzés.

 Ha rosszul, ostobán vagy erkölcstelenül viselkedsz, akkor rossz és hitvány ember vagy. Csak ha nagyszerű vagy, ha a teljesítményed magas és szinte tökéletes, akkor lehetsz magadról jó véleménnyel. Hibákat elkövetni: szörnyűség, és hitványságod megannyi bizonyítéka.

Ki mondja? Csak az nem téved, aki meghalt. Minden ember követ el hibákat - milliószámra-, amíg csak él. Ha a tökéletlen ember nem ér semmit, akkor a világon mindenki, aki valaha élt, él, vagy élni fog: rossz, hitvány, gonosz és értéktelen.



3.     irracionális érzés.

A világon sok a rossz, gonosz ember. Ezeket kárhoztatni, ostorozni kell, hogy kigyógyuljanak a rosszaságból. Ordítozás, verés, kínzás, a más személyiségének aláásása — csupa kiváló módszer, hogy érzelmileg felvértezzük magunkat.

Meg mit nem! Az ember nem azonos a magatartásával. Nem következtethetünk ésszerűen arra, hogy a rossz magatartás rossz embert csinál, hiszen ugyanaz az ember rengeteg féle magatartást tanúsíthat — akad köztük komisz és kegyetlen, de csodálatos és aranyos nem kevésbé. Ahelyett, hogy lehurrognánk embertársainkat, vagy behúznánk nekik egyet, ismerjük be végre, hogy ezek az ősi módszerek egyáltalán nem válnak be, vagy ha történetesen mégis, akkor is szörnyű hatással lesznek, az illető egészségére. Egy elvetemült fiatalkorút például meg lehet ruházni, ha rendszeresen verik szíjjal, azután magánzárkába csukják. Na de kérdem én: miféle személyiség válik így belőle?



4.     irracionális érzés.

 Rémes katasztrófa, ha nem az történik, amit akarsz. Az élet igenis legyen fair! Es ha neked van igazad, akkor hogyne érdemelnéd meg, hogy mindent megkapj, ami jár neked?! Egyszerűen elviselhetetlen, ha nem az történik, amit akarsz.

Nagy tévedés. Sohasem kell, hogy az történjek, amit akarsz. A világot nem a te ízlésed szerint találták ki. Bosszantó, kellemellen és szomorú, ha nem a te akaratod érvényesül, de nem iszonyú, nem szörnyű, nem elviselhetetlenül borzalmas. Mondd, kérlek szépen, mégis mik a szándekaid? Hogy nem viseled el? Akkor nincs más hátra: meg kell halnod. Ez az egyetlen biztosíték arra, hogy ne kelljen eltűrnöd valamit, ami nincs ínyedre. Következésképpen ha netalán még nem óhajtasz meghalni, el kell viselned a frusztrációidat, amíg csak nem tudod őket csökkenteni vagy eltávolítani — ellenkező esetben pedig tűrd el őket, amíg maguktól el nem múlnak.



5.     irracionális érzés.

 Az érzelmi zavarokat és az emberi boldogtalanságot az életünkben lezajló események okozzák, következésképpen alig vagy egyáltalán nem tudjuk kézben tartani ezeknek a zavaroknak az irányítását. Más szóval: lehangoltságunkat, dühünket, féltékenységünket és a többit emberek okozzák. Ha meg akarunk szabadulni ezektől az érzelmi gyötrelmektől, rá kell vennünk a többieket, hogy ne bánjanak velünk ilyen csúnyán.

Hogyisne! Senki nem borít ki téged, csak te magad. Az emberek frusztrálnak. Zavaraidat magad okozod. Ha bebeszéljük magunknak, hogy zavaraink oka nem magunkban, hanem rajtunk kívül keresendő, a pityipalkót is okolhatjuk érzelmi szenvedéseinkért. Épp ideje, hogy szembenézzünk magunkkal, és beismerjük az igazságot: ma szépen bebeszéljük magunknak, hogy kiborulunk, másnap meg az ellenkezőjét. Érzelmeinkért csak önmagunkat tehetjük felelőssé. Ha racionálisak vagyunk önmagunkkal, akkor nincs semmi baj. De ha irracionálisak vagyunk, az mar öreg hiba.



6.     irracionális érzés.

Foglalkoztassanak erősen a veszedelmes vagy fenyegető helyzetek, szüntelenül aggályoskodjunk miattuk, ne legyen egy nyugodt percünk, amikor nem gondolunk rájuk. Az aggályoskodás megóv a meglepetésektől, és biztosítékot nyújt arra, hogy a problémák ne mérgesedjenek el.

Épp ellenkezőleg. Minél jobban aggályoskodsz, minél többet kotlasz egy gondolaton, annál idegesebb leszel. A fenyegető dologgal kapcsolatban pedig, amely annyira izgat, az égvilágon, semmit sem csináltál. Kérdezd csak meg magadtól minél gyakrabban, hogy segít-e rajtad, ha más sem foglalkoztat, mint a problémáid meg a frusztrációid. Valamelyes figyelmet szentelni a problémáidnak természetesen józan és ésszerű dolog. De az már sok a jóból, ha a probléma állandó műsoron tartása révén egyre jobban kiborulsz, ahelyett, hogy megnyugodnál.



7.     irracionális érzés.

Könnyebb a nehéz helyzeteket elkerülni, mint szembenézni velük. Így nyomban megkönnyebbülsz, s miután az élet rövid, a keserves munka nem mindig kifizetődő. Hát játsszunk előbb, és hagyjuk későbbre a nyűgös munkát!

Miért ne?

Hogy miért ne? Mert hosszú távon könnyebb lesz. Nem a fegyelmezetlen ember élvezi a legjobban az életet, hanem a fegyelmezett. A halogató a kurta örömökért később tartós fejfájással fizet, mivel nem nézett szembe először a keserves kötelességgel. Jóformán minden szakértelem és minden jutalom a kemény munka bére. Iskolás korodban nem maradtál minden reggel ágyban, a házi feladatodat sem mulasztottad mindig el. Ha puskázással boldogultál, magadat csaptad be: megfosztottad magad a műveltségtől. Az az igazi nyerő, aki előbb letudja a keserves munkát, utána pedig élvezi a munka jutalmát. Ezért is él jólétben — megtakarította a pénzét, azután befektette; szorgalmasan tanult és jól fizetett állást kapott; edzette testét es ügyelt az étrendjére, tehát jó egészségnek es fiatalos megjelenésnek örvend.

Könnyelműen élni könnyű — egy darabig. Idővel meg kell adni az árát. A problémákkal szembenézni nehéz — eleinte, néhány percig, óráig vagy napig, de azután hónapokig, évekig arathatjuk a dús gyümölcsöt.



8.     irracionális érzés.

 Ha biztonságban akarod érezni magadat, támaszkodj nálad erősebb és hatalmasabb emberekre. Ők tudják, hogyan kell túljárni az élet eszén. Összeköttetéseik, pénzük révén segítségedre lehetnek, ha bajba kerülsz. Ha mindez mögötted áll, olyan biztonságban érezheted magad, mint egy milliomos gyerek vagy királyfi.

Pont fordítva. Minél jobban támaszkodsz másokra, annál kevésbé fogsz magadra támaszkodni. Es mi lesz, ha a támaszod meghal vagy megutál téged, vagy kivándorol? Ott állsz, mint a szedett fa, mint a világ árvája. Hősöd és jótevőd pompásan megtanulja, hogyan kell felelősségteljesen viselkedni, ha te nem vagy hajlandó a magad nevében határozni, és ha nem vállalod a tévedés kockázatát. Ő bezzeg valóságos szakembere lesz a rázós problémák megoldásának, a kockázatos választásoknak. De te továbbra is ijedt nyuszi maradsz, mert rettegsz a tévedéstől. Kérdezd csak meg magadtól, támaszod és talpköved hogyan is lett ilyen ügyes és megbízható. Miért tudja olyan természetesen átvenni az irányítást, elhatározni, hogy mit vásároljon, miért tud olyan fölényesen rendelni az étlapról? Elsősorban azért, mert mindezt igen gyakran csinálja, és mert sosem fél az ütközésektől. Ha te is szeretnél hasonló képességekre szert tenni, ne bújj el, vállald a felelősséget, és kockáztasd meg, hogy néh tévedsz. Ez a módja, hogy hogyan lehetsz pszichológiailag éppolyan nagy és erős, mint az, akire támaszkodsz.



9.     irracionális érzés.

Amit hosszú évekkel ezelőtt átéltél, ma is hatással van rád, és nem tudod felvenni a harcot a gyerekkori erők ellen. Milliónyi esemény programozott be, és ma az vagy, amire növekedésed hosszú esztendei edzettek. Es amit anyád szoknyája mellett megtanultál, soha el nem felejtheted.

Nocsak, nocsak! Mi más az élet, mint folytonos tanulás? És amit egyszer megtanultunk, azt el is felejthetjük. Ha arra szoktattak, hogy légy félszeg vagy agresszív, szerény, avagy becsvágyó, bizonytalan vagy magabiztos — könnyen az utóbbira változtathatod az előbbit, vagy megfordítva. Tied a választás. Köszönd a szerencsédnek, hisz ellenkező esetben olyan volnál, mint a robot, amit beprogramoztak, és nem változhat. Az élet mindannyiunk tanítója, és te is, én is szüntelenül át- meg átgondoljuk meggyőződésünket, és eszerint változunk. Néha ez nagyon nehéz, annyira mélyek a beidegződéseink (szorongás vagy düh révén); ilyenkor esetleg pszichoterápiát kell alkalmazni a megváltoztatásukra.



10.  irracionális érzés.

Úgy illik, hogy mások problémái kiborítsanak. Hiszen mi sem természetesebb, mint mások szenvedése miatt kiborulni. Ha nem tennénk, az rideg szívtelenségre vallana. Érző ember tökéletesen átérzi a mások örömét-bánatát.

Remélhetőleg azért mégsem annyira. Ha a szíved szakad meg más buja-baja miatt, csak öregbíted a világ nyavalyáit, ahelyett, hogy csökkentenéd. Azon kívül, így nem is igen tudsz segíteni azon, akit olyan együtt érzően megszántál. Szeretnéd, ha a sebész szenvedésed iránti együttérzésében képtelen volna koncentrálni műtét közben? Vagy ha a lelkipásztor annyira azonosulna lehangoltságoddal, hogy maga is súlyos depresszióba esne? Az ügyvéd, aki együtt szenved valamennyi ügyfelével, másnap be sem tud vánszorogni az irodájába. Törődjünk szerencsétlen embertársaink szenvedésével — de ne vigyük túlzásba a törődést. Ezt már mondtam korábban is: lehetünk szomorúak tragikus felhangok nélkül; bosszankodjunk, de ne dühöngjünk; legyünk éberek és óvatosak, de ne essünk pánikba.



11.  irracionális érzés.

Minden problémának egy és csakis egy tökéletes megoldása lehet. Csacskaság foglalkozni a problémával, amíg nem tudod biztosan, hogy a megoldásod tökéletes, amíg nem tudod teljes biztonsággal, — hogyan bánj tökéletesen és pontosan egy problémával — várj türelmesen, munkálkodj, kutass, kérdezz. Ha megbizonyosodtál felőle, hogy a megoldásod tökéletes, akkor, de csakis akkor cselekedj.

Meg mit nem! Mennyivel könnyebb volna is az élet, ha egyetlen helyes válasz adódnék minden egyes problémára, és az első pillantásra a szemünkbe ötlenek! Erről sajnos szó sincs. Az élet valószínűségekből áll. Sok út vezet Rómába. Amíg szemügyre nem vettük valamennyit, nem tudhatjuk, melyik a legrövidebb. Akárhogyan is: ha addig halogatjuk az értelmes cselekvést, amíg tökéletesen bizonyosak nem vagyunk, annyi időt fecsérlünk el a tökéletesség kergetésével, hogy mire a helyes útra bukkanunk, rendszerint már késő. Szerintem sokkal ésszerűbb akkor cselekedni, amikor van bizonyos esélyünk a sikerre, mint addig halogatni, amíg meg nem bizonyosodunk felőle. Egyébként meg akkor sem száz százalékig biztos, hogy az egyedül üdvözítő helyes megoldásra jutunk. Vállald hát a kockázatot, ha előzőleg gondosan terveztél, és ésszerűen áttekintetted a helyzetet.

2011. május 17., kedd

Teremtő napok!!!

Tízmilliószoros teremtő napok 2011-ben

Jelentősége

A 10 milliószoros napokon minden teremtés 10 milliószoros erővel hat. Ez mind a pozitív, előremutató fejlődést segítő gondolatokra, érzelmekre, a szeretettel teljes szándékokra, az előre vivő akaratra, mind az ennek ellenkezőjét képviselő negatív, visszahúzó, fejlődésed Útját nem segítő gondolatokra, érzelmekre, megnyilvánulásokra, szándékokra és akaratra egyaránt igaz. Minden megnyilvánulásod, tetted következményei tízmilliószorosan hatnak és hatnak vissza rád.
A mindennapokra is igaz, hogy gondolkodásod határozza meg valóságodat. Te tervezed meg Utadat, Te teremted meg körülményeidet, kapcsolataidat, kapcsolataid minőségét. Te választod meg, hogy kivel és mivel kívánsz kapcsolatba kerülni földi léted során. Ahogy minden anyagi létezés egy teremtő gondolat eredményeként jön létre, úgy minden ami a világodat meghatározza a te teremtményed. Alapvetően azok a gondolataid határozzák meg valóságodat, amelyeket nap mint nap elgondolsz. Amennyiben ezek előremutató – a saját értékítéleted szerint – pozitív gondolatok, akkor a valóságod is olyan lesz, amilyet szeretnél. Amennyiben viszont gondolataid minőségét számodra el nem fogadható gondolatok többsége határozza meg, akkor nem érzed jól magad a bőrödben.
A tízmilliószoros napok jelentősége abban áll, hogy amennyiben ezeken a napokon tudsz gondolkodásodon változtatni és olyan gondolatokkal megtölteni elmédet, amelyek céljaid felé vezetnek, megnyugvással és békével töltenek el, akkor nagy lépést tudsz abban az irányban tenni, hogy megszabaduljál nem szeretett gondolataidtól. Amennyiben e gondolatok alapján cselekedni is hajlandó vagy nagy lépést tehetsz arra, hogy megszabadulj el nem fogadható, régi szokásaidtól, érzelmeidtől vagy tetteidtől.

Eredete

A tibeti ("nagy") buddha napokat hívják 10 milliószoros napoknak, sorrendben ez az első holdhónap 15. napja, a negyedik holdhónap 15. napja, a hatodik holdhónap 4. napja és a kilencedik holdhónap 22. napja. A tibetiek évente négy ilyen napot tartanak nyilván.

Javaslatok

Kiemelten fontos, hogy ezeken a napokon arra gondolj, amit teremteni szeretnél az életedben! Figyelj magadra és légy tudatos! Ellenőrizd gondolataidat, a benned felmerülő érzelmeket. Az elkerülhetetlenül felmerülő negatív gondolatokat, érzelmeket „csípd el”, majd egyszerűen engedd szabadon és cseréld fel azzal - a számodra pozitív - gondolattal, amellyel teremteni szeretnél vagy érzelemmel, amelyet ki szeretnél nyilvánítani az adott helyzetben. Tudatosan fókuszálj a pozitívumokra.
Teremts olyan körülményeket magadnak, hogy minél több számodra pozitív helyzettel, személlyel, körülménnyel találkozhassál ezeken a napokon. Ünnepelj! Adj hálát minden jóért, ami az életedben már jelen van.
Ne felejtsd! Amire figyelmedet irányítod, azt fogod megteremteni. Senki nem fogja helyetted eldönteni, hogy ez most neked jó vagy nem jó. TE VAGY AZ IRÁNYÍTÓ! Csak Te tudod a gondolkodásodat meghatározni.
Küldj szeretetteljes gondolatokat szeretteidnek, embertársaidnak, a Föld teremtményeinek és magának a Földanyának. Teremts magadnak és „utazó-társaidnak” szeretetet, békét, bőséget és boldogságot. Adakozz! Adj minél többet önmagadból, önzetlenül, tiszta szeretetből.
Minden olyat tegyél meg, amit szeretnél, hogy tízmilliószoros erővel hasson!
Hívd fel mások figyelmét e napok jelentőségére és a napokba rejlő lehetőségekre.

Tízmilliószoros napok 2011-ben

  • 2011. február 4.
  • 2011. május 17.
  • 2011. július 5.
  • 2011. november 17.
     

Tízmilliószoros napok 2012-ben

  • 2012. február 22.
  • 2012. június 4.
  • 2012. július 23.
  • 2012. november 6.

Százszoros napok

Jó tudni, hogy minden telihold és újhold napja eleve százszoros erővel bír karmikus szinteken. Amit ezeken a napokon adunk, azt százszorosan kapjuk vissza. Minden, amit teszünk, visszaszáll ránk. Ez a karma. Figyeljünk ezekre a napokra is és csak olyat adjunk, amit mi is szívesen elfogadnánk. Figyeljünk arra is, hogy ilyenkor sokkal érzékenyebbek vagyunk.

2011. május 10., kedd

Boldog vagyok, mert Én így döntöttem, ezt az útat járom!

A boldogság hihetetlen. Úgy tűnik, az ember képtelen a boldogságra. Ha depresszióról beszélsz, szomorúságról, szenvedésről, mindenki elhiszi; az természetesnek látszik. Ha boldogságról beszélsz, senki sem hiszi el – az természetellenesnek tűnik.
Sigmund Freud ez emberi elme negyvenévnyi kutatása után – több ezer emberrel dolgozott, több ezer zavart elmét tanulmányozott –, arra a következtetésre jutott, hogy a boldogság fikció: az ember képtelen a boldogságra. A legtöbb, amit tehetünk, hogy egy kicsit kényelmesebbé tesszük a dolgokat, ez minden. A legtöbb, amit tehetünk, hogy egy kicsit csökkentjük a boldogtalanságot, ez minden – de boldognak lenni? Képtelenség.
Ez nagyon pesszimistán hangzik… de ha megnézed az emberiséget, láthatóan pontosan ez a helyzet; egyértelmű ténynek tűnik. Kizárólag az emberi lények boldogtalanok. Mélyen belül elromlott valami.
A saját tapasztalatom alapján mondom, hogy az emberi lények képesek a boldogságra, nagyobb boldogságra, mint a madarak, nagyobb boldogságra, mint a fák, mint a csillagok – mert az emberi lényeknek van valamije, ami a fáknak, madaraknak, csillagoknak nincsen. Van tudatosságuk.
De ha van tudatosságod, két lehetséges választás áll előtted: lehetsz boldog, vagy lehetsz boldogtalan. Az már a te döntésed. A fák egészen egyszerűen boldogok, mert képtelenek a boldogtalanságra. Az ő boldogságuk nem szabadság; boldognak kell lenniük. Nem tudják, hogyan lehetnének boldogtalanok; nincs választásuk. A fákon csiripelő madarak nem azért boldogok, mert azt választották – hanem, mert nem ismernek más utat. A boldogságuk tudattalan; egyszerűen természetes.

Az emberi lények képesek a mérhetetlen boldogságra és a mérhetetlen boldogtalanságra is – szabadon választhatnak. Ez a szabadság kockázatos, ez a szabadság nagyon veszélyes, mert tiéd a felelősség. És valami történt ezzel a szabadsággal, valami elromlott. Az emberiség valahogyan a feje tetejére fordult.

A meditációt keresik az emberek. Meditációra csupán azért van szükség, mert nem a boldogságot választottad. Ha a boldogságot választanád, nem lenne szükség semmiféle meditációra.
A meditáció gyógyír: ha beteg vagy, akkor gyógyszerre van szükséged. Amint egyszer elkezded a boldogságot választani, amint egyszer eldöntöd, hogy boldog leszel, akkor nincs szükség többé meditációra. Akkor magától megtörténik a meditáció.
Sok-sok vallás van, mert nagyon sok ember boldogtalan. A boldog embernek nincs szüksége vallásra, a boldog embernek nincs szüksége templomra, szentélyre – mert a boldog embernek az egész világegyetem a temploma, az egész létezés a szentélye. A boldog ember nem folytat vallásos tevékenységet, mert az egész élete vallásos. Minden, amit boldogsággal teszel, imádság – a munkád istentiszteletté válik; még a légzésed is csodálatos ragyogás, kecsesség.

A boldogság akkor következik be, amikor összhangban vagy az életeddel, amikor olyan harmonikus az összhang, hogy bármit teszel, az öröm. Akkor hirtelen felismered, hogy a meditáció eljön hozzád. Ha szereted a munkát, amit végzel, ha szereted a módot, ahogyan élsz, akkor meditatív vagy. Akkor semmi nem vonja el a figyelmed. Amikor a dolgok elvonják a figyelmedet, az egyszerűen azt mutatja, hogy nem érdekel igazán az, amivel foglalkozol.
A tanár folyton azt mondogatja a kisgyerekeknek: „Figyeljetek rám! Figyeljetek!” Pedig figyelnek ők, csak valami másra. Teljes szívéből dalol egy madár az iskola épületén kívül – a gyerek a madárra figyel. Senki sem mondhatja, hogy nem figyel, senki sem mondhatja, hogy nem meditatív, hogy nem koncentrál erősen – éppen hogy igen! Tulajdonképpen teljesen megfeledkezett a tanárról és táblára felírt számtanról. A gyermek tökéletesen megfeledkezett minderről, maradéktalanul magával ragadta a madár és a dala. A tanár mégis azt mondja:– Figyelj! Mit csinálsz? Ne kalandozzon el a figyelmed!
Valójában éppen a tanár vonja el a gyerek figyelmét. A gyerek figyel – ezt természetesen teszi. Hallgatja a madarat, és boldog. A tanár pedig elvonja a figyelmét, azt mondja: „nem figyelsz” – a tanár egyszerűen hazudik! A gyerek igenis figyelt. A madár érdekesebb volt a számára, mit tehetett volna? A tanár nem volt olyan érdekes, nem volt túl vonzó a számtan.
Nem azért vagyunk itt a Földön, hogy matematikusok legyünk. Akad néhány gyerek, akit nem fog érdekelni a madár; a dal egyre hangosabb és hangosabb lesz, ők mégis a táblát figyelik majd. Nekik való a számtan. Meditáció lesz számukra a matematika – természetes meditációs állapot.
Természetellenes dolgok vonják el a figyelmünket: pénz, presztízs, hatalom. A madárdal hallgatása nem fog pénzhez juttatni. A madárdal hallgatása nem fog presztízst, hatalmat adni. Egy pillangó nézegetése nem jelent segítséget gazdaságilag, politikailag, társadalmilag. Ezek a dolgok nem jövedelmeznek – de ezek tesznek boldoggá.
Egy valódi emberi lény veszi a bátorságot, hogy olyan dolgok után menjen, amelyek boldoggá teszik. Ha szegény marad, akkor szegény marad; nem panaszkodik miatta, nincs benne megbántottság. Azt mondja: "Én választottam az utamat – és én a madarakat, a pillangókat, a virágokat választottam. Nem leszek gazdag, de rendben van! Gazdag vagyok, mert boldog vagyok." Az emberi lények azonban a fejük tetejére fordultak.

2011. május 1., vasárnap

A N Y A ?

 Csak egy A N Y A ?

Egy nőtől - miközben jogosítványát újította meg egy önkormányzati hivatalban - egy adatfelvevő hölgy megkérdezte, hogy mi a jelenlegi foglalkozása. A megkérdezett egy ideig tétovázott. Bizonytalan volt, hová is sorolja magát. "Arra gondolok," magyarázta az adategyeztető, "hogy van-e munkája, vagy csak...?" "Természetesen van munkám!" csattant fel a nő. "Anya vagyok."
"Nincs 'anya' kategóriánk foglalkozásként.  A 'háztartásbeli' fedi le ezt." - mondta az adatfelvevő segítőkészen.
Már el is felejtettem ezt a történetet, mígnem egyik nap ugyanilyen helyzetben találtam magam a városházán. A hivatalnok nyilvánvalóan egy karrierista nő volt. Magabiztosan, hatékonyan dolgozott, olyan jól csengő címet viselt, mint például "Hivatali kikérdező" vagy "Városi adatfelvevő".
"Mi a foglalkozása?" kérdezte. Mi késztetett arra, hogy ezt mondjam? Nem tudom. A szavak egyszerűen kibuggyantak belőlem. "Gyermekfejlődési és emberi kapcsolatok területén dolgozom társkutatóként."
A hivatalnok abbahagyta pillanatnyi munkáját, golyóstolla megállt a levegőben. Felnézett, mint, aki rosszul hallott. Megismételtem a titulust lassan, kihangsúlyozva a leglényegesebb szavakat. Aztán csodálkozva láttam, hogy ezt mind leírta nagy fekete betűkkel a hivatalos kérdőívre. "Megkérdezhetem," mondta a nő érdeklődve, "egész pontosan mit csinál ezen a területen?" Hűvösen, az izgalom legkisebb jele nélkül a hangomban, szinte kívülről hallottam, amint így válaszolok: "Folyamatos kutatási programban veszek részt (melyik anya nem)  laboratóriumban és terepen is. (normálisan azt mondtam volna kint és bent). Dolgozom a Felettesemnek (elsőként az Úrnak, aztán egész családomnak), és van már négy kreditem is. (mindegyik lány).
Természetesen a munkámhoz tartozó tevékenység igényli a legtöbb figyelmet az ember-szakmákban (melyik anya tagadja?) és gyakran dolgozom 14 órát 1 nap (inkább 24-et).
Ebben a munkában jóval több a kihívás, mint más, "átlagos" foglalkozásoknál. A jutalom inkább a megelégedettség, mint pusztán a pénz". Érzékelhetően folyamatosan nőtt az elismerés a hivatalnok hangjában, amint kitöltötte a nyomtatványt. Felállt és személyesen kísért az ajtóig. Miközben hazafelé vezettem, fényes új karrierem lebegett a szemem előtt.
Otthon 13, 7 és 3 éves labor-asszisztenseim üdvözöltek. Az emeletről hallottam új (6 hónapos) kísérleti modellünket gyermekfejlesztési programunkból, amint új hangmintáit próbálgatja.
Úgy éreztem, ütést mértem a bürokráciára. Hivatalos feljegyzés készült rólam egy, az emberek számára elfogadhatóbb foglalkozásról. "Egy újabb anya", vagy „Anyaság" már nem hangzik elég jól. Micsoda pompás pálya! Különösen, ha van egy titulus is az ajtón.
Netán ez teszi a nagymamákat "haladó" kutatási munkatárssá a gyermekfejlesztési és emberi kapcsolatok területén, a dédnagymamákat pedig a haladó kutatási munkatársak ellenőreivé? Szerintem igen! Még azt is gondolom, hogy a nagynénik kutatási munkatárs asszisztenssé léphetnének elő!
Kérlek, tudasd ezt a jó hírt a többi anyával, nagymamával, nagynénivel vagy más barátoddal, akiket csak ismersz. Legyen kevesebb gond és több áldás házadon, és kizárólag a boldogság  lépjen be ajtódon!  
(Szerző: ismeretlen)